Sesli Sohbet Nasıl Yapılır?

Sesli Sohbet 0 YorumHaziran 11, 2017 18 views Görüntüleme

Günümüz teknolojisinin gelişmesiyle birlikte iletişim araçları da çoğalmaya başlamıştır. Çok eski yıllarda telefonlar bile yokken birbirinden uzakta olan insanlar sevdiklerinin seslerini bile duyamazken, sadece mektup ve telgraf gibi araçlarla iletişim kurarken şimdilerde imkanlar oldukça fazlalaştı. Artık sesli iletişimin yanında her an rahatlıkla ulaşabileceğiniz görüntülü iletişim de mevcuttur. Günümüzde iletişim telefonlarla pahalıya mal olmaya başlamasıyla insanlar artık, İnternet üzerinden sesli sohbet siteleri ile görüşmelerini yapmayı tercih etmektedir.

Sesli sohbet veya Sesli chat denilen iletişim; 

İnternet kullanıcılarının hiç bir ek ödeme olmadan aynı ortam da sohbet etmek için bir araya geldikleri sohbet aracıdır. Kullanıcılar yepyeni kişiler, yeni dostluklar edinme fırsatı yakalamaktadır. Sesli chat sistemi ile, Sesli sohbet yapmak için bazı sorunlarla karşılaşmamak için, bazı eksikleri gidermeniz gerekecektir. Sesli sohbet sistemi activex denetimi üzerinden çalışmaktadır. Bu nedenle sesli görüşmeler yapmak için activex denetimini bilgisayarınıza yüklemeniz gerekmektedir. Activex programı bilgisayarınıza yükledikten sonra sisteme giriş yapın, eğer giriş yapamıyorsanız yüklemeden sonra bilgisayarınızı kapatın ve yeniden başlatınız.

2001 yılından önce, İnternet’te oldukça yaygın olan yazılı chat’ın yerini 2001 yılından sonra Sesli chat siteleri almaya başlamıştır. Dünyanın farklı ülkelerinden bu sesli sohbetlere katılım imkanı vardır. İstenilen dil seçeneği seçilerek sohbet edilir. Yaşadığınız çağda sanal dünyanın gerçekliği tartışılmakta olup, bazı insanlar gerçek dışı bilgiler verip kendilerini yanlış tanıtmaktadırlar. Bu nedenle bu tür ortamda insanların çok dikkatli olması gerekmektedir. Samimiyet ve dürüstlüğe biraz daha dikkat edilmelidir. Sohbet odalarında dikkat edilmesi gerekenler bazı kurallar vardır. Bunlar; argolu konuşmamak, hakaret etmemek, insanlar arasında din, dil, ırk, mezhep ve cinsiyet ayrımı yapmamak ve bunun yanı sıra başka web sitelerinin reklamını yapmamaya dikkat edilmelidir.

Ücretsiz olarak insanlara sunulan bu program, ses kalitesi olarak telefonların ses duyurma kalitesinden bile daha iyi olduğu söylenebilir. Farklı ip adreslerinden bağlanarak tek bir ip üzerinden bir araya gelinebilir. Sohbet sitelerinde yaşanılan diğer bir sorun! İnternet bağlantısı hızıdır. Düşük hızda ise sorunlar yaşanılabilir ve sürekli bilgisayarınızda donmaya neden olur. Ayrıca İnternet tarayıcınızı desteklemiyorsa da sorun yaşayabilirsiniz. Bunun olmaması için devamlı İnternet tarayıcınızı güncellemelisiniz. Bilgisayarınızın işlemcisi RAM bellek ve grafik kartı da karşılaşılan diğer sorunlar arasındadır.